Aşk için Amatör Radyo

2016 yılında, Sevgililer Günü’nü kapsayan şubat ayı boyunca Türkiye’den TeamPapa’nın başlattığı proje İtalya ve Makedonya’dan amatör dostların desteğiyle uluslararası bir etkinliğe dönüştürülmüştü. Bu sene “aşk” konsepti genişletilerek, etkinlik bütün yılı kapsayacak şekilde revize edildi. Böylece her ülke kendi kültürüne uygun olarak farklı bir tarih aralığında projeye dahil olabilecek, aşk istasyonları yılın her anında duyulabilecek. Aşk istasyonları son-ekinde “LOVE” bulunan tüm istasyonları ifade etmektedir. Örneğin: TC4LOVE. Bu istasyonlarla yapılan QSO’lar ve SWL raporları yıl sonunda değerlendirmeye alınacak ve yılın ödülleri sahiplerini bulacaktır. Proje kapsamında bu sene 6 çeşit ödül verilecektir. Kurallar bölümünde yeri geldikçe bu ödüller anılacaktır.

“Aşk için Amatör Radyo” projesi, savaşlar ve zaferlere adanan yığınla amatör radyo etkinliğine, sevgi dolu, sahici ve barışçı bir alternatif olarak dünya DX severlerinin ilgisine sunulmuştur. TeamPapa projenin hem organizatörü, hem de TC4LOVE çağrı işareti ile bir katılımcısıdır. Etkinlikle ile ilgili detaylara projenin resmi web sitesinden veya Türkçe açıklamalara ve duyurulara RadyoAmatörleri.com web sitesinden erişebilirsiniz.

KURALLAR

AŞK İSTASYONLARI İÇİN

Son ekinde “LOVE” bulunan bir özel çağrı işareti için gereken izinleri alıp, sitemizdeki başvuru formunu kullanarak projeye dahil olabilirsiniz. Yıl içinde istediğiniz tarihlerde çalışma yapabilirsiniz. Etkinliğin çağrı şekli “CQ FOR LOVE” olarak tavsiye edilmektedir.

Her aşk istasyonu kendi QSL iş akışını kendisi yönetecektir. Bu amaçla istasyonlar QSL prensiplerini belirleyip duyurabilir. Bilindiği gibi, amatör radyo istasyonları kendilerine gönderilen QSL kartlarını, gönderildiği yöntemle cevaplamak zorundadır. Bu nedenle en azından cevaplama amacıyla bile olsa QSL kartları bastırılması gerekmektedir. Bu sene ilk kez elektronik altyapımızda devreye girecek olan “Love QSL” sistemi ile DX istasyonları basılabilir formatta QSL kartlarını web sitemizden indirebilecektir, ancak bu sistem klasik QSL kartı iş akışının alternatifi değildir.

İstasyonda çalışacak bütün operatörler projenin amaç, işleyiş ve kurallarını bilmeli, bilgi isteyenleri en azından web sitemize yönlendirebilmelidir. Kayıt formunda belirtilen “istasyon sorumlusu”, proje yönetimi tarafından irtibat kişisi kabul edilecektir. İstasyon sorumlusunun görevi yıl boyunca istasyonun çalışmaları hakkında bilgi vermek ve yıl sonunda logları ve operatör listesini göndermektir. Loglar herhangi bir elektronik log formatında gönderilebilir. Bayan operatörlerin gerçekleştireceği QSO’lar ya ayrı loglarda gönderilerek ya da ADIF dosyasında “operator” veri alanında belirterek diğerlerinden ayrılmalıdır.

İstasyonda çalışan bütün operatörlere “Operatör Ödülü” verilecektir. Bayan operatörlere ayrıca “YL Ödülü” verilecektir. Kendi ülkesini ilk kez aktive eden istasyon “Ülke Öcüsü Ödülü”‘ne hak kazanır.

DX İSTASYONLARI İÇİN

Amatör HF bandlarında yapılan 2-yönlü haberleşmeler değerlendirilecektir. Katılımcılar herhangi bir log göndermeyecek, sadece aşk istasyonlarından toplanan loglar esas alınacaktır. Her band-mod-aşk istasyonu kırılımı DX’çilere bir QSL puanı kazandırır. Mükerrer kayıtlar bir puan kabul edilir. Bayan operatörlerle yapılan QSO’lar çifte puan kazandırır. Yıl boyu toplam 4 puan kazanan istasyonlar ödüle hak kazanır. Dünya çapında ilk üç pozisyona giren istasyonlar derece ödüllerini alırlar. Bütün ödüller yıl sonunda, web sitemizden çağrı işareti ile sorgulanıp, basılabilir formatlarda indirilebilir.

KISA DALDA DİNLEYİCİLERİ İÇİN

Projemize SWL katılımı mümkündür. Raporlar normal posta ile veya eposta ile gönderilebilir. Raporlarda 2-yönlü haberleşmelerin her iki tarafının da çağrı işareti olmalıdır. Kesin frekans zorunlu değildir, band verilebilir. Zaman UTC’ye göre doğru bir şekilde verilmelidir. Değerlendirme DX istasyonları için yapılan puanlamaya benzer şekilde yapılır. QSO yerine “alım” lar, aynı kurallara göre puan kazandırır. Yıl boyu toplam 4 puan kazanan dinleyiciler “SWL ödülü”‘ne ödüle hak kazanır. Raporlara dinleme istasyonunu ile ilgili QTH, operatör, cihaz ve anten bilgilerinin eklenmesi çok sevindirici olmaktadır.

Translate »